Filmy religia, tradycja

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje religia, tradycja. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Czekolada

7,4
Niewielkie miasteczko w południowej Francji, początek lat 90. Przybywa tam Vianne Rocher (Juliette Binoche), ze swoją ośmioletnią córką. W wynajętym nieopodal kościoła lokalu kobieta chce otworzyć cukiernię, co wywołuje gwałtowny sprzeciw lokalnej społeczności.
Film powstał na fali sukcesu poprzedniego dzieła duetu Reggio - Glass, Koyaanisqatsi. Poszukując intrygujących obrazów do Powaqqatsi reżyser przejechał Azję, Afrykę i Amerykę Południową. Film składa się z dwóch części. W pierwszej Reggio przedstawia nietknięty zachodnią cywilizacją świat. W części drugiej zderza go z powstającymi wielkimi aglomeracjami Azji i Ameryki Południowej, napływającą kulturą konsumpcyjną, telewizją, zanieczyszczeniami i slumsami.

Jentł

7,2
Film powstały na podstawie książki Isaaca Bashevisa Singera. Na początku XX wieku w Polsce, żydowska dziewczyna w męskim przebraniu uczęszcza do szkoły, gdzie studiuje Talmud. Tam doświadcza romantycznej, nieszczęśliwej miłości...


Samsara

7,7
Po 20 latach od nakręcenia kultowej Baraki Ron Fricke powraca na ekrany kin fenomenalnym obrazem Samsara. To poetycki film bez słów, zapierająca dech podróż przez 25 krajów i kultur z porywającą muzyką, nominowanej do Oscara za oprawę muzyczną do Gladiatora, Lisy Gerrard z Dead Can Dance w tle. Film kręcono przez 5 lat, wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną. Sam tytuł wywodzi się z sanskryckiego określenia nieustannego przepływu i powtarzającego się cyklu narodzin, życia, śmierci i odrodzenia. Samsara zabiera nas w miejsca piękne i dotąd nieznane, pokazując przy tym potęgę natury, wpływ cywilizacji na przyrodę i życie człowieka, diametralnie odmienne życie ludzi w różnych zakątkach świata i skłania do refleksji nad kierunkiem, w którym podąża współczesna cywilizacja. PRZYGOTUJ SIĘ NA NIESPOTYKANĄ UCZTĘ DLA ZMYSŁÓW.
Nagrodzona trzema Oscarami ekranizacja słynnego musicali. Ubogi Tewie mleczarz mieszka wraz z żoną i pięcioma córkami w Anatewce, małej wiosce zagubionej gdzieś na rubieżach carskiej Rosji, Zdając sobie sprawę z nieuchronności nadchodzących przemian Tewie wadzi się z Bogiem w takt sławnej piosenki "Gdybym był bogaczem".
Opowieść z końca 19 wieku. Miało to miejsce w izolowanej wsi w pobliżu Morza Adriatyckiego. Ze względu na ekstremalną kulturę patriarchalną istnieje przesąd, że rodziny bez męskich potomków są przeklęte. Gdy żona rolnika rodzi czwartą córkę, ojciec decyduje, że dziecko stanie się tak zwanym "Virgina" i będzie żyć jak mężczyzna, dzięki czemu ona może być dziedzicem rodu.
Jerozolima, rok 2000. W społeczności ortodoksyjnych żydów, gdzie kobiety ograniczane są do życia w domu, wychowywania dzieci i zgłębiania ksiąg Tory, żyją dwie siostry - Malka i Ryfka. Pierwsza z nich, mimo iż kocha pewnego mężczyznę, zostaje zmuszona do małżeństwa z obcym mężczyzną. Druga, będąc od 10-ciu lat szczęśliwą żoną, zostaje zmuszona do rozwodu, gdyż nie urodziła dziecka, a "niepłodna kobieta nie jest kobietą."
Jako Sikh, Amrit Singh, często jest postrzegany przez pryzmat swojego wyglądu i oceniany na podstawie przynależności rasowej. Gdy jego marzenie o zostaniu szefem oddziału chirurgii w centrum transplantacji zostaje zniszczone i awans zostaje z mu odmówiony z powodu jego powierzchowności, Amrit postanawia dokonać pewnych zmian. Zrywa z tradycją, której był całe swoje dotychczasowe życie wierny: zdejmuje turban i obcina włosy. Ukrywanie tej decyzji przed narzeczoną i rodziną to dopiero początek kompromisów, na jakie będzie musiał się zgodzić, by utrzymać się w mętnych wodach szpitalnej polityki i przemysłu medycznego. Gdy te decyzje ostatecznie doprowadzają do śmierci jednego z jego pacjentów Amrit na nowo zaczyna odkrywać wartość religii i tradycji, od której wcześniej się odwrócił.
Na wsi gospodarzy na swoich hektarach stary rolnik, uprawia rolę zgodnie z tradycją z dziada i pradziada. Ma trzech synów, dwóch wykształconych uciekło do miasta, na roli został jeden, Czesław, pracuje przy ojcu. Pewnego dnia stary rolnik umiera. Po stypie, miastowi synowie pospiesznie odjeżdżają, nie zainteresowani sprawami wsi. Czesław, wykorzystując pożar, który wybuchł w ich starej stodole, oznajmia wszystkim, że zrywa ze starymi poglądami i w tym miejscu zbuduje nowoczesne gospodarstwo…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…